Ядерна енергетика має як суттєві переваги, так і низку потенційних небезпек. На тлі кліматичних змін і боротьби суспільства за "чисту" енергію, дехто пропонує відмовитись від атомних станцій. Водночас Білл Гейтс дотримується іншої думки.
РБК-Україна (проект Styler) із посиланням на блог GatesNotes розповідає, що відомий підприємець і філантроп думає про ядерну енергетику і які зміни пропонує.
Чи має недоліки "зелена" енергетика
Гейтс розповів, що впродовж року брав участь у низці "кліматичних" заходів і зізнався, що його завжди вражала "пристрасть молодих кліматичних активістів".
"Особливо цікаво спостерігати, як загальна інтенсивність обговорення клімату зросла з роками, оскільки все більше людей бачать і переживають екстремальні погодні явища по всьому світу", – пояснив він.
На думку бізнесмена, розмови про клімат стали нині "складними й тонкими". Вони включають також широку дискусію щодо використання так званої "чистої енергії".
Він зазначив, що на попередніх кліматичних заходах велика увага приділялася розширенню використання вітрової та сонячної енергії.
Цього ж року стало очевидно, що світові лідери "серйозно думають про те, як країни можуть побудувати "зелене" енергетичне майбутнє, отримуване з багатьох різних джерел".
Мільярдер уточнив, що вітер і сонце залишаються ключовими елементами цього майбутнього, але "лідери тепер визнають, що потрібно доповнити їх чимось більш надійним – коли сонце не світить або вітер не дме".
Погода буває різною (ілюстративне фото: Рixabay)
"Це дедалі більше наштовхує на ядерну енергію", – додав він.
Чому не варто відмовлятися від ядерної енергії
Підприємець нагадав, що ядерна енергетика – єдине безвуглецеве джерело, яке може надійно постачати енергію вдень і вночі, впродовж будь-якої пори року, майже в будь-якій точці землі і працює (як було доведено) у великих масштабах.
"За останній рік я помітив серйозні зміни в напрямку загального сприйняття ядерного питання… Останнім часом я витратив набагато більше часу на пояснення того, як ми розширюємо технологію, а не на те, навіщо вона нам взагалі потрібна", – розповів він.
За словами Гейтса, в межах кліматичної конференції ООН COP28 "майже два десятки країн зобов'язалися потроїти свої ядерні потужності до 2050 року".
"Я вважаю, що одна з причин такої зміни – практична… Оскільки країни досягають прогресу у своїх кліматичних планах, все більше людей усвідомлюють, що нам, ймовірно, знадобиться атомна енергетика, щоб задовольнити зростаючі світові потреби в енергії, одночасно усуваючи викиди вуглецю", – зазначив філантроп.
Атомна енергетика може бути корисною (ілюстративне фото: Рixabay)
Як боротися з потенційними ризиками
На думку мільярдера, зміни у ставленні до "ядерного" питання можуть залежати від прогресу, досягнутого в ядерних технологіях нового покоління.
"Десятиліттями ядерні технології залишалися на місці. Такі резонансні катастрофи, як Чорнобиль та Три-Майл-Айленд (найтяжча ядерна аварія у США, – Ред.), привернули увагу до реальних ризиків, пов'язаних із ядерною енергетикою. І замість того, щоб працювати над розв'язанням цих проблем, ми просто перестали намагатися розвивати цю сферу. На щастя, це змінюється", – наголосив експерт.
Він нагадав, що заснована ним у 2008 році компанія TerraPower займається розробкою перспективного ядерного реактора на біжучій хвилі.
Коли атомна станція (відома як Natrium), що нині перебуває у стадії будівництва, відкриється (можливо – у 2030 році), то стане "найсучаснішим ядерним об'єктом у світі, набагато безпечнішим за інші та вироблятиме набагато менше відходів, ніж звичайні реактори".
Гейтс визнав, що нині багато людей скептично ставляться до атомної енергетики, оскільки будівництво нових станцій дуже дороге.
Водночас у 2024 році бізнесмен прогнозує світові велику кількість інновацій. Вони "з'являться на ринку навіть у дуже складних сферах, як-от атомна".
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що на українській АЕС встановлять перший енергоблок західного зразка.
Читайте також, яке важливе рішення щодо викопного палива схвалили на кліматичному саміті ООН.